A kéményseprés átalakítása a lakosság érdekében történik: az ellátásbiztonságot és a rezsicsökkentést egyaránt biztosítják a kéményseprésre vonatkozó új szabályok. A kötelező kéményellenőrzés és -tisztítás július 1-től ingyenes lesz a lakosság számára, költségeit az állam állja.
A kéményseprés magáncégek helyett a lehető legjobb kezekbe, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz (OKF) kerül. Az Országgyűlés tavaly novemberben döntött arról, hogy a kéményseprés kikerül az önkormányzatok településüzemeltetési feladatai közül, és azt az állam közfeladatként, térítésmentesen látja el.
Az önkormányzatok dönthettek: továbbra is vállalják a feladatellátást vagy átadják azt a katasztrófavédelemnek. Ahol ezt a feladatot az önkormányzatok nem vállalták, ott a második félévtől a katasztrófavédelem veszi át a kéményseprést, ez az ország mintegy 40 százalékát jelenti, a 4,6 millió kéményből mintegy 1,8 millió kezelése kerül át a katasztrófavédelemhez.
Az átalakításra azért volt szükség, mert a rezsicsökkentés keretében ezt a szolgáltatást is felülvizsgálta a kormány, és azt tapasztalta, hogy a kéményseprési díjak a többszörösére növekedtek azért, mert az önkormányzatok teljes egészében magáncégekre bízták ezt a feladatot, a lakosság teljesen ki volt szolgáltatva a szolgáltatóknak.
Rendkívül nagy különbségek voltak a szolgáltatás színvonalában, rendszerességében és árában, több megyében ellátási zavarok jelentkeztek, a kéményseprés olyan drágává vált, hogy sokakat éppen ez riasztott el a rendszeres ellenőrzéstől. Mindannyian tudjuk, számos nem biztonságos és veszélyes kémény van, a pénz azonban nem lehet akadálya a kéményellenőrzésnek, az ingyenes szolgáltatással javítani lehet az ellenőrzések hatékonyságát.
A kormány - ahogy a többi közszolgáltatást - a kéményseprést is olcsóbbá szeretné tenni a lakosság számára. Ezért a lakossági kéményseprés ezentúl közszolgáltatás lesz, ezzel a szolgáltatás ellátásának biztonsága és a lehető legolcsóbb díjazása is garantálható. Akár a katasztrófavédelem, akár az önkormányzat végzi a szolgáltatást, az előzetes írásbeli értesítés szerinti első és második időpontban térítésmentes lesz az ellenőrzés.
A lakosság a változásból semmit nem fog érzékelni: a jövőben is szakképzettséggel rendelkező kéményseprők fogják a sormunkát elvégezni, méghozzá ingyen. A kéményseprés a lehető legjobb kezekbe kerül, ezzel tovább növelhető a lakosság biztonsága. A katasztrófavédelem alaptevékenysége, hogy mindent megtegyen az emberi életeket és anyagi javakat veszélyeztető események megelőzéséért, a kéményseprési közfeladat ellátása során is erre fog törekedni.
A katasztrófavédelem december óta dolgozik azon, hogy július elsején átvegye ezt a tevékenységet, és a váltás a lehető leggördülékenyebb legyen. Megtörtént a katasztrófavédelem szolgáltatási körébe kerülő települések ellátásához szükséges munkaerő felvétele. A kormány minden szükséges pénzügyi forrást biztosított a katasztrófavédelem számára, a katasztrófavédelem felkészült a feladat ellátására, jelentősen növelte a kéményseprők létszámát, a szakemberek júliustól biztos állásban biztos fizetésre számíthatnak, ami többnyire magasabb lesz eddigi bérüknél.
A múlt héten megjelent a kéményseprő-ipari tevékenység ellátásának szakmai szabályairól szóló miniszteri rendelet, amely rögzíti a kéményseprő-ipari tevékenységhez szükséges személyi, szakmai és tárgyi feltételeket, a kéményseprő-ipari tevékenység ellátásának rendjét, gyakoriságát, az égéstermék-elvezetővel kapcsolatos műszaki, szakmai követelményeket, az ingatlan tulajdonosának és használójának kötelezettségeit, a kéményseprő-ipari szerv tevékenységéért fizetendő költségtérítést és kiszállási díjat.