Nemzetközi migrációs konferenciát szerveznek Budapesten ezen a héten. A kétnapos eseményt a Hanns Seidel Alapítvány és a Magyar Rendészettudományi Társaság szervezi a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal közreműködésével. A "Megoldási lehetőségek a migrációs válságkezelésben. Működik-e a Közös Európai Menekültügyi Rendszer?" címmel meghirdetett konferencián hazai és nemzetközi előadók vitatják meg a migránsválságot és az eddigi tapasztalatokat.
A konferenciát Végh Zsuzsanna, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal főigazgatója nyitja meg. Az előadók értékelik többek között a migránshelyzetet, az EU-török megállapodást, a bevándorlás biztonsági kockázatát, a schengeni határvédelmet, az uniós országok intézkedéseit, a brüsszeli bevándorláspolitikát. A Frontex, az Európai határőrizeti ügynökség képviselője az uniós és a tengeri határvédelem tapasztalatairól tart előadást, felszólalnak macedón, svéd, török előadók is. A magyar kormányt Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója képviseli.
A migrációs nyomás továbbra is jelentős, tavaly 1,5-2 millió, idén pedig már több mint 210 ezer migráns érkezett Európába, többségük gazdasági bevándorló és egyre több az afrikai. A tömeges bevándorlás miatt Európában nőtt a terrorveszély, romlott a közbiztonság, nő a kulturális, gazdasági, szociális feszültség és az európai polgárokban egyre nagyobb aggodalom. Magyarország kezdettől következetes bevándorláspolitikát folytat, megvédi Európa schengeni határait, elválasztja a menekülteket a gazdasági bevándorlóktól, elutasítja a kényszerbetelepítést és Schengen 2.0. néven akciótervet dolgozott ki a brüsszeli bevándorláspolitika irányváltásának ösztönzésére.