Az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának 2018. március 8-9-ei brüsszeli ülésének belügyi napján a magyar delegációt Dr. Felkai László államtitkár (Belügyminisztérium) vezette.
A tanács ülésén résztvevők áttekintették a közös biztonság- és védelempolitikai missziók, valamint a bel- és igazságügyi ügynökségek közötti együttműködés erősítésének lehetőségeit. Magyarország támogatta a kooperáció előmozdítását, és az ennek érdekében szükséges lépések azonosítását. A magyar álláspont szerint - tekintettel az eltérőségekre és az adott misszió működési kontextusára - a missziónkénti megközelítés az elfogadható.
A rendezvényen az Elnökség és az Európai Bizottság bemutatta a PNR (utas-nyilvántartási adatállomány) irányelv átültetésének és végrehajtásának helyzetéről szóló jelentést, majd a miniszterek megvitatták, hogyan segíthetik egymást a tagállamok az irányelv végrehajtásában. Magyarország - a tagállamok közül elsőként - 2017 decemberében már teljes körűen befejezte az irányelv átültetését, így az arra igényt tartó tagállamok számára felajánlotta támogatását az átültetéssel kapcsolatos tapasztalatok megosztására.
A nyugat-balkáni országokkal folytatott együttműködéssel foglalkozó napirend keretében a miniszterek véleményt cseréltek a biztonságra és a migrációra vonatkozó szerepvállalás megerősítésére irányuló konkrét intézkedésekről. Felvázolták a legfontosabb rövid távú célokat, a figyelembe veendő kihívásokat és hiányosságokat is. Tekintve, hogy Magyarország számára mindig is prioritást jelentett a Nyugat-Balkán, támogatott minden, a térség stabilitásának megőrzésére irányuló erőfeszítést.
A miniszterek politikai vitát folytattak a bel- és igazságügyi területen működő uniós ügynökségek szerepéről a terrorizmus elleni harcban. A Belügyminisztérium államtitkára kifejtette: Magyarország pozitív tapasztalatokkal rendelkezik az ügynökségekkel való együttműködésben, és mindent megtesz a további szoros partnerség fenntartására.
A belügyminiszterek megvitatták a bel- és igazságügyi területen működő informatikai rendszerek interoperabilitását elősegítő új bizottsági javaslatcsomag egyes elemeit és a továbblépés irányait is. A csomag egyes elemei hatékonyabbá teszik a rendészeti, a határőrizeti és a menekültügyi szervek munkatársainak a hozzáférhető és a megbízható információk teljes körének lekérdezését. Magyarország támogatta a javaslatcsomag célkitűzéseit.
A migráció napirendi pont keretében a miniszterek az aktuális helyzet áttekintése mellett a jövőbeni szükséges lépéseket vitatták meg. A magyar delegáció vezetője kiemelte: a schengeni külső határok védelme elsődleges az illegális migráció elleni fellépésben, és ehhez Magyarország rendkívüli erőfeszítésekkel járul hozzá. Magyarország nem csak a vonatkozó uniós joganyagban rögzített kötelezettségeit tartja be, de jelentősen hozzájárul az Európai Unió és a schengeni térség biztonságához is. A migráció átfogó és hatékony kezeléséhez azonban további intézkedésekre van szükség. Tovább kell erősíteni a harmadik országokkal folytatott együttműködést, különös tekintettel - a fejlesztési- és a vízumpolitikai eszközök hatékonyabb alkalmazásával - a visszafogadások növelésére. Magyarország képviselője ismételten hangsúlyozta: a migrációs válság megoldásában a relokáció nem bizonyult hatékonynak, másodlagos mozgásokat és a belső határellenőrzések bevezetését, azaz újabb problémákat eredményezett.