A 25 évvel ezelőtti sopronpusztai határnyitás az "utolsó szög volt a kommunista diktatúra koporsóján Magyarországon és egész Kelet-Európában" - mondta Pintér Sándor belügyminiszter az ausztriai Szentmargitbányán tartott közös magyar-osztrák rendőrnapon pénteken.

Pintér Sándor Hans-Dietrich Genschert, az NSZK egykori külügyminiszterét idézte beszédében, miszerint a berlini falból az első téglát 1989. augusztus 19-én Sopronpusztán vették ki, egyúttal megköszönte a rendőröknek, hogy nem megakadályozták, hanem segítették akkor, hogy Magyarország Európához csatlakozzon. Ez a lépés pedig egész Európa egyesítéséhez járult hozzá - tette hozzá a belügyminiszter. (Hans-Dietrich Genscher Helmut Kohl volt német kancellár korábbi híres mondását ismételte meg, kicsit átalakítva.)

Pintér Sándor belügyminiszter (j) és Pusztai Antal, a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőrfőkapitányság hivatalvezetője. Fotó: Nyikos Peter/MTI

Elmondta azt is, hogy a határok megnyitása egy más típusú együttműködést is lehetővé tett a szomszédos országokkal. Kiemelte az Ausztriával való jó kapcsolatot. Úgy fogalmazott, évszázados tapasztalatunk van az együttműködés jó oldaláról. Ezt szeretnék továbbfejleszteni, hogy a két ország gazdasága biztonságban legyen, töretlenül fejlődjön és mindenki jólétben éljen - fűzte hozzá.

Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter elmondta, 25 évvel ezelőtt egyáltalán nem volt elképzelhető, hogy a vasfüggöny két oldalán élők barátságokat és gazdasági kapcsolatokat alakítsanak ki egymással. A határnyitás nemcsak Magyarországra, hanem Ausztriára is hatással volt, mind gazdaságilag, mind társadalmilag - közölte.

Hans Nissel, Burgenland tartományfőnöke a magyar-osztrák rendőri együttműködés eredményességét méltatta. Úgy fogalmazott, 25 évvel ezelőtt elképzelhetetlen volt, hogy a határ két oldalán a rendőri szervek egyszer közösen dolgozhatnak majd.

Fotó: Nyikos Peter/MTI

Csizmadia Gábor, Győr-Moson-Sopron megye rendőrfőkapitánya azt mondta, hogy "a közös gondolkodás és az együttes szolgálat" jellemzi a határ mentén a rendőrök munkáját. Példaként hozta fel a hegyeshalmi és a nickelsdorfi szolgálati pont munkáját, ahol a rendőrök nemcsak bűnügyi eseteknél, hanem ellenőrzéseknél és különböző akciókban is közösen vesznek részt. Az együttműködés megünneplésére kiválóan alkalmas a közös rendőrnap – tette hozzá a rendőrfőkapitány.

Az ünnepség végén a Burgenland nagykeresztje kitüntetést vette át Csizmadia Gábor, továbbá Tiborcz János, Vas megye rendőrfőkapitánya és Pavel Slopovsky, Ausztria szlovákiai rendőrattaséja a határon átnyúló rendőri együttműködés köszönetének jeléül.