Több évtized kényszerszünet után mára újraéledt az egyházi iskolarendszer - mondta Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Kunszentmiklóson a református templomban, a Baksay Sándor Református Gimnázium és Általános iskola felújítása és új épületszárnyának átadása alkalmából tartott avatóünnepségen.
A kormányfő hangsúlyozta, 2010-ben, a nemzeti kormány hivatalba lépésének évében Magyarországon az óvodától a középiskoláig 119 ezer fiatal tanult egyházi iskolában, akiknek a száma 2014-re már 195 ezerre nőtt.
Emlékeztetett, az egyházi iskolarendszer, "az első bencés iskolától kezdve a protestáns kollégiumokon át a mai oktatási intézményekig annyi jó magyart és jó szakembert, tudóst, papot, lelkipásztort, katonát, édesanyát és édesapát adott a nemzetnek".
Nem véletlenül nevezik a református hagyományban az iskolákat az anyaszentegyház virágoskertjének - mondta, hozzátéve, hogy nem kívánunk erről lemondani a jövőben sem.
A miniszterelnök szerint, amit az egyház tenni tud a szegények, az elesettek, a betegek gondozásában, az ifjúság nevelésében, a magyar kultúra, s azon belül a magyar nyelv őrzésében és ápolásában, arra a 21. századi magyarságnak legalább annyira szüksége van, mint elődeinknek volt. A mai zilált Európáról nem is beszélve - fűzte hozzá.
Orbán Viktor hangsúlyozta, nem lehetne "beszédesebb képet" találni a reformáció 498. évfordulója illusztrálására, mint a kunszentmiklósi iskola megújítását. Az iskola régi épületét, szavai szerint a "hagyományost, az örökséget, azt, ami bevált" nem lerombolni kell, hanem megújítani.
A miniszterelnök utalt az 1960-as években épített, most lebontott épületszárnyra, "amely nem bizonyult tartósnak, alig élte túl a szocializmust". Orbán Viktor szólt arról, hogy az új épülethez az építőanyagon túl olyan terv kellett, amely egyszerre hozza mindazt, amit a 21. század modern technikája lehetővé tesz, és mégis illeszkedik ahhoz, ami már megvan, ami már bevált. "Ez a kettő együtt maga a reformáció" - fogalmazott.
Megfogalmazása szerint a fundamentum, minden magát kereszténynek nevező közösség számára kétezer év óta ugyanaz.
"Nem egy elv, nem egy gondolatrendszer, nem egy ideológia, hanem egy személy, s a vele való kapcsolat" - mondta Orbán Viktor, hozzátéve, azért mert egy élő kapcsolatról van szó, szükséges az új utak keresése, kellenek az új inspirációk.
A kormányfő szerint a 21. század elején a magyaroknak az a lecke van feladva, hogy képesek vagyunk-e mindazt, amit ezer év magyar történelme, kultúrája, tudása és bölcsessége ránk hagyott, úgy megőrizni, hogy abból jövőt lehessen építeni.
Orbán Viktor emlékeztetett a magyar történelemre, amelynek során "sokszor kellett mások helyett, meg nem értve, egyedüliként helyt állni". Olyanokért is ki kellett állnunk, "akik talán nem is tudták, nem is hitték, hogy erre a helytállásra szükség van" - fűzte hozzá.
Úgy fogalmazott: az egyházi iskola őriz és újít, 21. századi tudást és készséget ad, amelyek az évszázadok alatt felhalmozott értékekre építenek. Orbán Viktor beszédét latinul, a Soli Deo gloria - egyedül az Istené a dicsőség - jelmondattal fejezte be.
A református templomban tartott istentiszteleten Bogárdi Szabó István püspök hirdetett igét, majd az ünnepséget követően az iskola új épületszárnya előtt Orbán Viktor miniszterelnök és Szolnoki Attila, az iskola igazgatója átvágták a nemzeti színű szalagot.
Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.