A magyar kormány 35 millió forintos támogatásával megalakult a Kárpátaljai Termelői és Értékesítési Szövetkezet (KTÉSZ), a határon túli magyarlakta területek első ilyen szervezete, amely egész Kárpátalján szervezi a magyar vállalkozások termelői tevékenységét és minőségi termékeinek értékesítését - jelentette be Virág László, a Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetségének (KMVSZ) elnöke csütörtökön Beregszászon.
A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán tartott Sikerképzés-2017 rendezvényen Virág László elmondta, a KTÉSZ-t alulról jövő kezdeményezésként 11 kárpátaljai magyar vállalkozó alapította a Miniszterelnökség támogatásával. A KTÉSZ célja az, hogy egy-egy térségben összefogja a tájjellegű és egyéb termékek termelését és értékesítését mind Ukrajnában, mind Magyarországon - tette hozzá. Jelezte, a szövetkezet a székelyföldi vállalkozások példájára szeretne kárpátaljai brandet létrehozni, és Kárpátalján előállított minőségi termékek egész skálájával Magyarországon megjelenni.
A KMVSZ elnöke köszönetét fejezte ki a magyar kormánynak a kárpátaljai magyar vállalkozásoknak nyújtott támogatásért. Grezsa István, a Miniszterelnökség Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja együttműködésének és összehangolt fejlesztési feladatainak kormányzati koordinációjáért felelős kormánybiztosa hangsúlyozta: "a magyar-magyar összefogás révén Kárpátalján - minden gazdasági, szociális és politikai nehézség ellenére - óriási sikereket értünk el az utóbbi években."
Önmagáért beszél az a tény, hogy a magyar állam által fenntartott Rákóczi-főiskolán több mint ezer kárpátaljai magyar vállalkozóval közösen gondolkodnak a szülőföldön maradást szolgáló jövő tervekről - mondta.
Kiemelte: az utóbbi években Magyarország számtalan jelét mutatta annak, hogy nem feledkezett meg a kárpátaljai magyarokról, a siker záloga mégis az, hogy Kárpátalján erős magyar politikai, szakmai érdekvédelmi és civil szervezetek működnek.
A rendezvényhez kapcsolódó sajtótájékoztatón Grezsa István jelentős sikernek nevezte, hogy a jelenleg 1200 tagot számláló KMVSZ taglétszáma az utóbbi egy-két évben megtízszereződött. Úgy vélte, a KTÉSZ megalakulása és az Egán Ede Kárpátaljai Gazdaságfejlesztési Program sikeres megvalósítása is azt jelzi, hogy a kárpátaljai magyarok a szülőföldjükön akarnak maradni és boldogulni.
A kormánybiztos bejelentette, hogy a nagy sikerre való tekintettel jövőre folytatódik, sőt megtízszereződik a KMVSZ idén kezdett kukorica-vetőmag programja, amelynek keretében a magyar kormány 25 millió forintos támogatásával 880 zsák kiváló minőségű magyar vetőmag kukoricát osztottak ki kárpátaljai magyar gazdáknak, akik ennek köszönhetően 200-250 millió forint összértékű termést takarítottak be. Hamarosan elkezdődik nyolcezer zsák, mintegy 200 millió forint értékű magyar vetőmag Kárpátaljára szállítása és szétosztása - mondta Grezsa István.