Kossuth Zsuzsanna életútja erőteljes üzenet az egyetemes magyarság számára, azt hirdeti, nincs olyan külső körülmény, hatalom, amely egy igazi magyar szívet megtörhet - mondta a nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár pénteken Sárbogárdon.
Szilágyi Péter a Fejér megyei város rendelőintézete előtt létrehozott Kossuth Zsuzsanna emlékpark avatásán hozzátette: kevés olyan alakja van nemzeti múltunknak, akinek öröksége az övénél aktuálisabb lenne. Kossuth Lajos legfiatalabb húga, aki az 1848/49-es forradalom és szabadságharc alatt a tábori kórházak főápolójaként tevékenykedett, "példakép volt forradalom és béke idején, nőként és anyaként, szülőföldön és emigrációban, fontos példakép ma a külhoni magyarságnak is" - mondta.
Kossuth Zsuzsanna, aki férjével, Meszlényi Rudolffal 1844 és 1848 között élt Sárbogárdon, ugyanazt tette saját korában, "amit mi magyarok azóta is teszünk, harcolt a megszállók ellen, és minden erejével azon volt, hogy identitását őrző magyar maradjon a száműzetésben" - hangsúlyozta Szilágyi Péter, hozzátéve, Kossuth Zsuzsanna élete emlékeztet arra, hogy "a haza soha sem földrajzi terület, határai addig tartanak, ameddig a szív és a lélek él".
Azt mondta: bár Kossuth Zsuzsanna egész életét a haza szolgálatára tette fel, örök nyugalomra csak szülőföldjétől több ezer kilométerre, egy idegen városban, New Yorkban lelhetett, ahol 1854-ben hunyt el. Életpéldája a diaszpórában megmaradás valódi mementója, a kormány, a nemzetpolitikai államtitkárság ezért támogatta az emlékpark létrehozását - jegyezte meg.
A helyettes államtitkár bejelentette: a Kossuth Zsuzsanna születésének 200. évfordulóján felkutatott, a New York-i Ötödik sugárúton álló presbiteriánus templom kertjében lévő sírja fölé síremléket helyeznek el, a presbiteri testület hozzájárulásáról Kumin Ferenc New York-i főkonzul a napokban adott tájékoztatást. A síremlék a magyarság igazi zarándokhelyévé válhat - tette hozzá.