Kutatói tevékenységgel bővül a diaszpóra magyarsága könyvtári emlékeinek, hagyatékainak összegyűjtését célzó Mikes Kelemen-program - jelentette be Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár szerdán Budapesten.
Az államtitkár elmondta: tíz kutatót küldenek a gyűjtőpontokra, Ausztráliába, Észak- és Dél-Amerikába. A kutatók határozzák majd meg, hogy melyek azok a tárgyi emlékek, amelyeket érdemes egyáltalán hazaszállítani.
A feladatok között szerepel magyar szervezetek és jeles személyek körében "oral history" (életútinterjú) készítése is. Felidézte: a nemzetpolitikai államtitkárság 2013-ban dolgozta ki a Mikes Kelemen-programot, amelyet a Magyar Diaszpóra Tanács a 2013. évi ülésén el is fogadott. Cél, hogy a nyugati diaszpórában felhalmozódott tárgyi, szellemi emlékeket összegyűjtsék és hazaszállítsák, ugyanis a korábbi könyvtárak, templomok ma már sokszor nem magyar közösségek kezelésében vannak - közölte Potápi Árpád János.
A Mikes Kelemen-program keretében tavalyi gyűjtőpontokat hoztak létre, ahol le lehetett adni hagyatékokat, könyvtárakat. A gyűjtőpontok felállításánál minden esetben a diaszpóratanács egy-egy tagszervezete és a Kőrösi Csoma Sándor-program ösztöníjasa segédkezett.
A 2014. szeptemberi 30-án történt zárás adatai szerint több mint 100 köbméter dokumentum érkezett az adományozóktól, ez könyvben kifejezve 100 ezer kötetnek felel meg - mondta. Az összmennyiség 70 százalékát már hazaszállították és elhelyezték az Országos Széchényi Könyvtárban (OSZK), a dokumentumok szortírozása jelenleg is tart.
A dokumentumok egy részét az OSZK saját állományába veszi, a fennmaradó könyvek pedig határon túli iskolák, könyvtárak polcaira kerülnek - jelezte az államtitkár. A kormány a Magyar Diaszpóra Tanács tavalyi ülésén megerősítette szándékát a Mikes Kelemen-program folytatására. Az e célra biztosított 500 millió forint teszi lehetővé diaszpóra-kiállítóhely és -tudásbázis létrehozását a Magyarság Házában, gyűjtőmunka folytatását a diaszpórában.
Ebből a forrásból biztosítják a diaszpórában működő könyvtárak, intézmények aktívabb bevonását, veszélyeztetett gyűjteményeik elhelyezését Magyarországon, illetve egyes esetekben a dokumentumok digitalizálását.
Az államtitkárság háttéranyaga szerint az idén az Országos Széchényi Könyvtár mellett a Magyar Nemzeti Levéltárat kérték fel a program szakmai véleményezésére, valamint a beérkezett hagyatékok fogadására.