Több kérdés van, amelyben egyértelműen újra meg kell húzni a határt a tagállami szuverenitás és a brüsszeli intézmények jogkörei között - emelte ki a kormányszóvivő az M1 aktuális csatorna csütörtök esti műsorában.
Kovács Zoltán kiemelte: már kétszer is volt példa arra, hogy az Európai Unióban megváltoztatták a miniszterelnökök döntését. Hozzátette: az október közepi európai csúcs napirendjén is szerepel a kvótacsomag, csak más néven, válságkezelési eljárási mechanizmus alapján osztanák szét kötelező jelleggel az Európa különböző részein feltorlódott migránstömegeket.
Az uniós határőrizeti rendszer, a Frontex megújításáról szóló terv is arról szól, hogy Európa határvédelmében egy egységes döntési mechanizmust alakítanának ki, amelyben nem tagállamokban, hanem a Brüsszelben központosítanák a döntéshozatalt - tette hozzá.
Ezek mellett az ellátórendszer egységesítésére is vannak törekvések, amely azt rögzítené, hogy az Európába telepítendő embereknek - az országtól függetlenül - milyen egységes ellátást kell kapniuk - fejtette ki a kormányszóvivő, aki szerint több kérdésben olyan mechanizmust hoznának létre, amelyben a tagállamok, és azok lakossága nélkül hoznának döntéseket.
Az ezek ellen való fellépés nemzeti ügy - vélekedett Kovács Zoltán, aki szerint "ez egy olyan döntés, amely generációkra meghatározhatja egy-egy tagállam, és egész Európa jövőjét".