A The Guardian című brit lap közölte pénteken Kovács Zoltán kormányszóvivő olvasói levelét, amely szerint az újság április 29-én megjelent, Magyar miniszterelnök: hozzuk vissza a halálbüntetést, és építsünk munkatáborokat a bevándorlóknak című cikke egy sor súlyos pontatlanságot és torzítást tartalmaz.
A halálbüntetés ügyében Kovács cáfolja a cikkírónak azt a megjegyzését, hogy Orbán Viktor az európai uniós törvényekkel való szembeszegüléssel és a halálbüntetés visszaállításával fenyegetőzik. A miniszterelnök valójában (egy azt illető riporteri kérdésre, hogy nemrég brutálisan megöltek egy fiatal nőt) azt mondta, hogy ilyen bűntettek láttán a jelenlegi törvények nem tűnnek eléggé elrettentőknek - írja a szóvivő.
Orbán nem fenyegetett az uniós törvényekkel való szembeszállással, csak azt mondta, hogy ilyen körülmények között vitára van szükség. Az olvasói levél szerint a magyar kormány tiszteletben tartja a hatályos törvényeket, a halálbüntetést tiltó magyar alkotmányt és az uniós törvények iránti elkötelezettségét.
A kormányszóvivő a brit lap cikkének azt a részét is cáfolja, amely szerint a magyar kormányfő "internálótáborok létesítését ajánlja az illegális bevándorlók számára, s azt hangoztatja, hogy munkára kell kényszeríteni őket". A kormány nemzeti konzultációt indított a bevándorlás tárgyában egy kérdőívvel, amely nem politikai dokumentum vagy törvényjavaslat, és sehol sincs benne szó internálótáborokról vagy munkára kényszerítésről - folytatja Kovács. Szerinte világos, hogy a cikk írója a kérdőív egy félrefordított változatát használta.